Bio

Marek Sułek specjalizuje się w sztuce przestrzeni miejskiej. Tworzy obiekty, rzeźby i projekty malarskie. Jest autorem tzw. Stref Odrealnionej Rzeczywistości. Realizuje akcje efemeryczne z cyklu Rzeźby Jednorazowego Użytku i Destrukcja = Kreacja.

Artysta porusza temat współistnienia natury z technicznym działaniem cywilizacji. Jego sztuka łączy element sztuczny z naturalnym, np. plastik z materiałami biologicznymi. W ten sposób powstają niespotykane w rzeczywistości mutacje – np. różowe drzewa, białe ziemniaki, czerwone kamienie, błękitne ludzkie ciała. Obiekty zyskują nową formę, podkreśloną przez abstrakcyjny dla nich kolor. Działania Marka Sułka ingerują w obraz otoczenia. Tworzą tzw. Strefy Odrealnionej Rzeczywistości — miejsca, w których artystyczny akcent wpływa na ich postrzeganie np. Błękitne Drzewo w ruinach Parku Olimpijskiego w Sarajewie, Budowla -obserwatorium nieba obok ruin WTC (Foley Square) na Manhattanie, Różowe Drzewo przy PKiN w Warszawie.

W 2010 r. Marek Sułek rozpoczął cykl prac nawiązujących do wspomnień z lat dzieciństwa — m.in. pływająca po Wiśle rzeźba — Papierowa Łódeczka, kompozycja z 200 podwieszonych obiektów/ryb — Ławica (Zespół Szpitali Dziecięcych w Warszawie), Rzeźba Łódeczka w Mediolanie podczas Expo 2015, seria rzeźb w przestrzeni miejskiej warszawskiej Pragi — Miasto Aniołów, Rzeźby Wielorazowego Użytku — Centrum Praskie Koneser w Warszawie.

Marek Sułek ur. 16.08.1963 r. w Tarnowie.
Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownie prof. Tarasina – wydział malarstwa i prof. Winiarskiego – pracownia sztuki w architekturze) oraz Rietveld Academie w Amsterdamie – wydział sztuki monumentalnej i malarstwa (wyróżnienia za obydwa dyplomy 1992 r.).

W latach 2000 – 2010 wykładowca w Europejskiej Akademii Fotografii w Warszawie.

Od czasów ukończenia studiów Marek Sułek działa w przestrzeni europejskiej, cyklicznie realizując swoje projekty: (m.in. z serii Stref Odrealnionej Rzeczywistości i Destrukcja = Kreacja) m.in. w Amsterdamie, Brukseli, Berlinie, Hadze, Antverpii, Sarajewie  oraz w szeregu miast polskich – m.in. w Krakowie, Gdańsku, Toruniu, Warszawie.

Jest twórcą koncepcji „Warszawa Niezwykła”, w ramach której zrealizował serię projektów miejskich, m.in. rzeźba pływająca – Papierowa Łódeczka, Rzeźba Jednorazowego Użytku – Mariensztat, Różowe Drzewo przy PKiN, Czerwone na szarym – Rondo de Gaulle’a czy Pomnik Małej Uchodźczyni przy Rotundzie PKO. Marek Sułek reprezentował Warszawę na dwóch „Wystawach Światowych” – Expo 2000 w Hanowerze oraz Expo 2015 w Mediolanie.

W latach 2002 – 2003, we współpracy z Ministerstwem Kultury, Instytutem Kultury Polskiej oraz Miastem Nowy Jork, zrealizował monumentalny projekt – „Skrawek Nieba znad Manhattanu”.

W 2011 roku został wyróżniony jako artysta roku, przez czasopismo sztuki Exit.

W 2016 roku otrzymał grant irlandzkiej Fundacji Św. Patryka na realizację przestrzennego projektu dla Nowego Szpitala Dziecięcego w Warszawie (wisząca instalacja z 200 rzeźb). W 2018 roku otrzymał stypendium Miasta Stołecznego Warszawy.